Jak aktywnie spędzać czas z dzieckiem jesienią?

Jak aktywnie spędzać czas z dzieckiem jesienią?
  • Data publikacji: 17.09.2020
  • 10 min
Iwona Werema

Iwona Werema

Jesień oznacza dla dziecka powrót do szkolnych obowiązków. Mimo to, zarówno młodsze, jak i starsze pociechy potrzebują rozrywki, by odreagować godziny siedzenia nad książkami i zeszytami. Pamiętaj, że maluchy mają zdecydowanie więcej energii i potrzeby aktywności fizycznej od osoby dorosłej. Chociaż za oknem coraz częściej pada deszcz, dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, warto zadbać o spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, jak jesienną porą możesz pomysłowo relaksować się z rodziną.

Rodzinne spacery  

Ostatnie ciepłe dni w roku, a przy tym szeleszczące pod stopami, piękne, wielokolorowe liście zachęcają do popołudniowych spacerów. To świetna okazja do rodzinnej integracji - zbierania kasztanów, układania bukietów z liści, fotografowania drzew i krzewów, jak również zabawy z piłką lub psem. Przy okazji, łącząc przyjemne z pożytecznym, możesz nauczyć dziecko rozpoznawania drzew, wytłumaczyć czemu służy i z czego wynika zmiana pór roku.

Grabienie liści i przydomowy grill

Jeśli szczęśliwie posiadasz własny ogródek lub podwórko, możesz także pomyśleć o grillu, grabieniu liści, wspólnym piciu rozgrzewającej herbaty na werandzie i graniu np. w planszówki. To proste aktywności, które doskonale odstresowują, a jednocześnie pomagają dziecku otworzyć się na rozmowę o jego pasjach, szkolnych problemach i najbliższych wyzwaniach. Jeśli chcesz lepiej poznać własnego malca, a jednocześnie zapewnić mu rozrywkę, spróbuj połączyć odpoczynek z zadawaniem pytań, na które być może nie ma czasu w innych okolicznościach lub z różnych powodów brakuje w tym odpowiedniej, bezstresowej atmosfery.

Czytaj także: Jak rozmawiać z dzieckiem, żeby miało do Ciebie zaufanie?

Wycieczki rowerowe i piknik

Jeśli członkowie Twojej rodziny są spragnieni aktywności fizycznej, to zaproponuj im wycieczkę rowerową.Wpłynie to pozytywnie zarówno na sprawność dziecka, jak i jego samopoczucie psychiczne. Zależnie od kondycji możecie wybrać krótką trasę po okolicy lub dłuższy, nawet jednodniowy lub weekendowy wypad z rowerami pod miasto, w góry czy wokół jeziora.

By wypad był jeszcze bardziej ekscytujący, możesz wcześniej usiąść z dzieckiem i zaproponować wspólne, rodzinne obmyślenie trasy z przerwą np. na piknik. W ten sposób pomożesz mu rozwijać zdolności organizacyjne, orientację w przestrzeni, umiejętność czytania mapy, przygotowywania posiłków i zwyczajnie spędzicie razem ciekawie więcej czasu.

Jesienne puszczanie latawców

Zamiast narzekać na wietrzną pogodę za oknem, lepiej wykorzystać ją na wesołe spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Zaproponuj dziecku puszczanie latawców. To zabawa, która kojarzy się z zupełną beztroską, a także wpływa na wyobraźnię. Bez wątpienia jest to coś przyjemnego, zarówno dla rodziców, jak i dla syna lub córki. Pozostawia miłe wspomnienia, a nie wymaga zbyt wiele zaangażowania. Warto jednak znaleźć odpowiednie miejsce i nieco więcej otwartej przestrzeni. Najlepszy będzie płaski i duży teren bez pobliskich zabudowań. Ważne, by wiatr nie był jednak zbyt mocny. Należy ustawić się tyłem do niego, wówczas możliwe będzie sterowanie latawcem, kiedy już wzbije się on w powietrze. 

Grzybobranie

grzybobranie

Jesień to też doskonały czas na zbieranie grzybów. Spacery po lesie w poszukiwaniu maślaków czy prawdziwków to szansa zarówno na dotlenienie, jak i ćwiczenie przez dziecka spostrzegawczości. Jeśli nie jesteś biegły w rozróżnianiu grzybów, zawsze możesz ograniczyć się do zrobienia zdjęć znalezionym okazom, a następnie w domowym zaciszu wspólnie z pociechą spróbować zidentyfikować swoje znaleziska, posiłkując się atlasem grzybów czy zasobami internetu. A jeśli czujesz się na siłach, by zbierać grzyby i opowiadać o nich w lesie, to także czeka was świetna, rodzinna zabawa połączona z edukacją.

Bez względu na to, jak decydujesz się spędzać czas z dzieckiem, najważniejsze, by sprzyjało to zacieśnianiu więzi. Jesień nie zawsze nastraja malucha pozytywnie, dlatego należy skupić się na gromadzeniu dobrych wspomnień z tego czasu. Przy okazji warto wspomnieć, że niedługo znowu będzie wiosna, lato i wakacje, które są tak wytęsknionym czasem dla wszystkich uczniów.

Czytaj także: Jak wspierać dziecko w pierwszych dniach szkoły?

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.