Przytulanie dziecka - dlaczego jest tak ważne? 5 powodów, dla których warto się przytulać

Przytulanie dziecka - dlaczego jest tak ważne?
  • Data publikacji: 15.11.2022
  • 20 min
Iwona Werema

Iwona Werema

Przytulanie się choć wydaje się niepozornym, niewerbalnym gestem, ma ogromne znaczenie dla rozwoju i zdrowia dziecka. Uznana amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir powiedziała kiedyś: Potrzebujemy czterech uścisków dziennie, aby przetrwać. Potrzebujemy ośmiu uścisków dziennie, by zachować zdrowie. Potrzebujemy 12 uścisków dziennie, aby się rozwijać.

Z kolei amerykańscy badacze z Carnegie Mellon University w Pittsburghu podkreślają, że przytulanie może łagodzić infekcje i obniżać poziom stresu.

A to tylko przykład. Tak naprawdę wielu naukowców zapewnia nas, że przytulenia działają jak lekarstwo!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego przytulanie jest ważne?
  • jak działa przytulanie?

Zapraszamy do lektury!

Dziecięca (i nie tylko) potrzeba przytulania

Co daje przytulanie? Otóż ma ono kojący i relaksujący wpływ zarówno na dzieci, jak i na dorosłych. Czuły dotyk działa na nas terapeutycznie. Pomaga w budowaniu więzi i zaufania, a także wzmacnia poczucie własnej wartości, w końcu wszyscy chcemy czuć się akceptowani.

Przytulenie to sygnał: jesteś dla mnie ważny, jesteś przy mnie bezpieczny, zadbam o Ciebie, możesz na mnie liczyć.

Przytulamy się, kiedy dziękujemy komuś za coś, kiedy kogoś za coś przepraszamy, przytulamy się na dzień dobry i na dobranoc, kiedy jesteśmy smutni lub szczęśliwi, kiedy życzymy innym dobrze, ale też bez okazji.

Kiedy dziecko zaczyna się przytulać? Wpływ dotyku na rozwój

Jak twierdzi brytyjska psycholog dziecięca Margot Sunderland, im więcej dotyku człowiek doświadcza w okresie dzieciństwa, tym będzie spokojniejszy w życiu dorosłym.

Z reguły małe dzieci uwielbiają czuły dotyk: przytulanie, głaskanie i wszelką bliskość. Maluchowi podświadomie kojarzy się to z życiem płodowym, kiedy był nierozerwalnie związany z matką. Dotyk daje mu poczucie bezpieczeństwa, łagodzi nerwy i usuwa lęk. Dostarcza mu wiedzy o otacząjącym go świecie - jest zimno czy ciepło, miękko czy twardo, mokro czy sucho itd. Dziecko uczy się świata właśnie poprzez dotyk, chwytając rzeczy rączkami lub wkładając je do buzi.

Warto wiedzieć, że malec świadomie zaczyna się przytulać około 9-ego miesiąca życia. Bywa, że dzieci przytulają się dopiero około 11-ego miesiąca, co też jest w porządku i nie powinno budzić Twojego niepokoju. Niektórzy rodzice mają obawy, bo dziecko nie chce się przytulać albo wręcz przeciwnie, dziecko ciągle chce się przytulać, jednak tak naprawdę znaczy to zwykle tylko tyle, że maluch rozwija się w swoim czasie.

Dlaczego warto się przytulać?

Przytulanie się to najtańsza terapia na świecie, ale też niesamowicie skuteczna! Poznaj 5 powodów, dlaczego warto się przytulać.

Dlaczego warto się przytulać?

1. Przytulanie to lekarstwo na stres

Przytulanie sprzyja wytwarzaniu oksytocyny, nazywanej hormonem przywiązania, a także serotoniny nazywanej hormonem szczęścia. Działają one jak naturalne antydepresanty, a także redukują poziom stresu. W rezultacie po przytuleniu czujemy się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Małe dzieci przestają płakać i uspokajają się w czułym objęciu rodzica.

2. Przytulanie stymuluje rozwój dziecka

Ważne jest nie tylko przytulanie noworodka czy kangurowanie dziecka, by je uciszyć. Przytulane dziecko rozwija się prawidłowo pod względem poznawczym i emocjonalnym. Częsty dotyk pozwala mu kształtować takie umiejętności, jak chwytanie rączkami, przetwarzanie obrazu ciała, jak i gromadzenie wszelkich innych doświadczeń związanych z kontaktem fizycznym z rodzicem, które prowadzą do rozwoju więzi.

3. Przytulanie reguluje emocje

Przytulanie reguluje silne emocje jak złość, wstyd czy strach. Dziecko lgnie do rodzica nie tylko z powodu pragnienia czułości, ale też wówczas, gdy czuje się zmieszane i nie potrafi sobie z czymś poradzić. Przytulanie pozwala mu wrócić do stanu równowagi i poczuć się bezpiecznie.

4. Przytulanie wzmacnia poczucie własnej wartości

Troska i częste tulenie przez rodziców to sygnał dla dziecka - jesteś ważne, zależy nam na Tobie, kochamy Cię za to, że jesteś. Dlatego właśnie przytulanie wpływa na poczucie własnej wartości. Jeśli syn lub córka w dzieciństwie otrzyma wystarczająco dużo akceptacji, ciepłego dotyku i czułości, wyrośnie na pewnego siebie człowieka.

5. Przytulane dziecko to szczęśliwe dziecko!

Płacz, przytulenie do mamy... i szczęśliwe dziecko biegnie bawić się dalej, zapominając o tym, co było złe! Zwykle tak niewiele potrzeba, żeby Twoja pociecha odzyskała radość i miała pewność, że zawsze może na Ciebie liczyć. Warto wiedzieć, że przytulanie obniża też poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, co ma duże znaczenie dla starszych dzieci, które rozpoczęły już edukację i przeżywają swoje pierwsze stresy i niepowodzenia.

Przytulanie a budowanie więzi z rodzicami

Śmiało można powiedzieć, że to właśnie w bezpiecznych ramionach matki i ojca dziecko uczy się zaufania do świata. W pierwszych latach życia kształtuje się w maluchu podświadoma postawa – ten świat jest w porządku, ja jestem w porządku. W końcu podstawowym światem dla malca jest właśnie bezpieczna więź z rodzicami. Buduje się ona poprzez codzienny kontakt – rozmowy, opiekę i okazywanie miłości, w tym właśnie przytulanie.

Aby dziecko rozwijało się prawidłowo, konieczne jest, aby rodzic był dostępny i otwarty na czułość, co bywa trudne, kiedy np. matka cierpi na depresję poporodową. Taki przypadek bez wątpienia wymaga szybkiej, skutecznej i fachowej pomocy, bo na tak potrzebnej bliskości traci zarówno matka, jak i dziecko.

Czym skutkuje brak przytulania w dzieciństwie?

Czym skutkuje brak przytulania w dzieciństwie?

Warto wiedzieć, że brak przytulania w dzieciństwie może mieć swoje negatywne konsekwencje w życiu dorosłym. Należą do nich:

  • niskie poczucie własnej wartości,
  • niepewność,
  • problemy w nawiązywaniu relacji,
  • problemy z bliskością,
  • problemy z zaufaniem,
  • tendencja do wchodzenia w toksyczne relacje,
  • trudności rodzicielskie.

Krótko mówiąc, takie osoby są wycofane, chłodne i trudne w relacjach. Dorosłe nieprzytulane dzieci są nierozumiane przez otoczenie, często czują się odrzucone, dlatego jedynym skutecznym dla nich rozwiązaniem jest terapia.

Ile przytuleń dziennie potrzebujemy?

Bez względu na to, czy wierzysz w twierdzenie psychoterapeutki Virginii Satir przytoczone na początku artykułu, według którego do przeżycia potrzebujemy czterech przytuleń dziennie, bez wątpienia istotne jest to, by wykonywać ten gest regularnie. Przytulaj więc swoje dziecko, najlepiej spontanicznie, bo właśnie w takim przytulaniu jest najwięcej radości i mocy!

Podsumowanie

Przytulanie to uniwersalny język akceptacji i miłości. Między innymi to właśnie dzięki niemu możliwe jest budowanie trwałych i głębokich więzi międzyludzkich. Co istotne, by przytulić dziecko nie potrzeba posiadać żadnych szczególnych umiejętności, ważna jest jedynie szczerość i ciepło. A korzyści, jakie niesie ze sobą ten drobny gest, są nieocenione dla jego prawidłowego rozwoju.

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.