Ile snu potrzebuje dziecko w zależności od wieku? Zalecenia

Sen dziecka
  • Data publikacji: 09.06.2021
  • 15 min
Iwona Werema

Iwona Werema

Jesteś mamą i zastanawiasz się, czy Twoje dziecko śpi wystarczająco długo, by być zdrowe? Na pewno wielokrotnie słyszałaś takie powiedzenia, że “sen to zdrowie” i “kiedy dzieci śpią - to rosną”. Faktem jest, że im mniejsze dziecko, tym więcej śpi, jednak musisz pamiętać, że każdy maluch jest inny, a na ilość i jakość jego snu mogą wpływać uwarunkowania genetyczne, otoczenie czy gwałtowne emocje. Istnieją jednak pewne zalecenia naukowców w tym zakresie, które mimo wszystko warto brać pod uwagę, by sprawdzić, czy odchylenia od normy rzeczywiście nie są zbyt duże. No właśnie, a jakie są normy?

Ile powinno spać dziecko w zależności od wieku? Tabela

W 2016 roku Amerykańska Akademia Medycyny Snu opracowała i udostępniła tabelę z rekomendowaną ilością snu dla dzieci i młodzieży, która sprzyja optymalnemu zdrowiu. Pracowało nad nią 13 ekspertów, którzy przez 10 miesięcy przeanalizowali 864 artykułów naukowych. Do zaleceń w niej zawartych przychyliła się Amerykańska Akademia Pediatrii, Towarzystwo Badań nad Snem oraz Amerykański Związek Technologów Snu.

Wiek dziecka
Ilość snu na dobę
4-12 miesięcy

12-16 godzin na dobę (w tym drzemki)

1-2 lata

11-14 godzin na dobę (w tym drzemki)

3-5 lat

10-13 godzin na dobę (w tym drzemki)

6-12 lat

9-12 godzin na dobę

13-18 lat

8-10 godzin na dobę

Nie stworzono zaleceń dla dzieci młodszych niż czteromiesięczne ze względu na szeroki zakres normy w zakresie czasu trwania snu i niewystarczającą liczbę danych naukowych dot. skutków zdrowotnych.

Jakie są przyczyny zaburzeń snu u dziecka?

Jeśli kilkulatek po raz kolejny odwiedza Cię w nocy ze słowami “mamo, nie mogę spać” to w pierwszej kolejności warto o tym porozmawiać.

Być może dziecko:

  • ma traumatyczne przeżycia lub przeżywa lęki dziecięce,
  • doświadcza stresu, ponieważ ma zaległości w szkole,
  • przeżywa problemy z rówieśnikami,
  • cierpi na dolegliwości bólowe,
  • przeżywa bezsenność na skutek przyjmowanych leków,
  • ma niedrożność górnych dróg oddechowych,
  • ma niewłaściwą dietę (np. coca-cola przed snem, która zawiera w sobie kofeinę).

W przypadku problemów ze snem u dziecka, należy rzeczywiście dokładnie przyjrzeć się właśnie diecie, a nawet wykonać badania. Dr Lourdes DelRosso lekarz medycyny snu z University of Washington School of Medicine wraz z zespołem ekspertów wskazali, że istnieje silny związek między niespokojnym snem a niskim poziomem ferrytyny, białka, które magazynuje w organizmie żelazo.

Warto przeczytać: Jak budować poczucie własnej wartości u dziecka

Fazy snu u dziecka

Cykl snu człowieka dzieli się na dwie fazy - aktywną i spokojną. Im młodsze dziecko, tym więcej czasu podczas snu zajmuje mu faza płytka, czyli właśnie aktywna, a krócej faza głęboka. Dlatego małe dzieci dosyć łatwo się wybudzają i zdecydowanie dłużej należy odczekać, zanim odłoży się je do łóżeczka po zaśnięciu. U wczesnych niemowląt powinno być to około 20-30 minut. Fazę snu aktywnego poznaje się po niespokojnym oddechu dziecka, pojękiwaniu, marszczeniu czoła, a także ssaniu smoczka lub piersi. Co istotne w pierwszych trzech miesiącach życia wszelkie problemy z zasypianiem mogą wynikać właśnie z problemów z karmieniem - nieprawidłowa technika, trudności dziecka z przylgnięciem ustami do piersi matki czy trwająca infekcja.

Niespokojny sen dziecka – zasady dobrego snu

niespokojny sen dzecka

Zdrowy sen u dziecka wymaga jakości, regularności, odpowiedniego czasu trwania i odpowiednich warunków. Niewiele mam widzi coś bardzo niepojącego w tym, że malutkie dziecko dosyć często się budzi, ponieważ doskonale wiedzą, że może być np. głodne. Chociaż oczywiście i tutaj przyczyny mogą być zdrowotne np. zaburzenia rozwojowe i wtedy warto szukać pomocy u specjalisty. Jednakże z reguły znacznie częściej niepokój pojawia się u rodziców, kiedy dziecko ma już kilka lat, a nie przesypia spokojnie całej nocy. Jak się okazuje, nawet do 30% dzieci boryka się z zaburzeniami snu. Na niespokojny sen u Twojej pociechy mogą wskazywać częste ruchy podczas snu, obracanie się, kręcenie czy rzucanie się po łóżku.

By uniknąć częstego wybudzania, należy przestrzegać higieny snu i pamiętać o zasadach dobrego snu:

  • dziecko powinno zasypiać tam, gdzie później się przebudzi,
  • należy zapewnić mu ciszę i spokój podczas snu,
  • warto zgasić światło lub chociażby zaciemnić pomieszczenie,
  • wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić około 50%,
  • należy ograniczyć sytuacje i bodźce powodujące pobudzenie i ekscytację u dziecka, w tym dostęp do telefonów i tabletów,
  • dziecko powinno mieć do spania wygodną pidżamę, ubranko, a młodsze także pieluchę.

Podsumowując, nie stresuj się, jeśli usłyszysz od znajomych mam, że ich dziecko, będąc w tym samym wieku co Twoje, śpi zdecydowanie krócej lub dłużej. Pamiętaj, że wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań. Z drugiej strony nie lekceważ problemów z zaśnięciem u malucha. Alarmującą sytuacją jest nawracająca bezsenność, która zawsze wskazuje na problem emocjonalny lub zdrowotny u dziecka. Bywa, że jest też wynikiem nieprzestrzegania zasad higieny snu.

Czytaj też: Depresja poporodowa - jak jej zaradzić

Bibliografia:

  • https://www.wymagajace.pl
  • https://mamadu.pl
  • https://www.huffpost.com
  • http://zaklinaczkasnu.pl/blog/
  • Recommended Amount of Sleep for Pediatric Populations: A Consensus Statement of the American Academy of Sleep Medicine (nih.gov)

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.