Plany i postanowienia noworoczne – jak je realizować?

Plany i postanowienia noworoczne – jak je realizować?
  • Data publikacji: 07.01.2021
  • 10 min
Iwona Werema

Iwona Werema

Koniec roku to moment, który wielu ludziom kojarzy się ze świętami i zabawą sylwestrową. Często przychodzi także refleksja: jaki był miniony rok? Być może nie udało się sprostać wszystkim wyzwaniom, brakowało czasu albo przeciwnie – nie był wykorzystywany właściwie. W takich chwilach pojawiają się pragnienia wprowadzenia zmian do swojego życia. Być może też planujesz otworzyć notes, by wypisać listę życzeń oraz planów na 2021 rok i zastanawiasz się, jakie dziedziny życia warto uporządkować. Oto wskazówki dla Ciebie.

Propozycje noworocznych postanowień

#1 Spędzanie czasu z rodziną

Bez względu na to, jak wielką lub niewielką masz rodzinę, pomyśl, czy czujesz, że naprawdę dajesz im siebie, swój czas, zaangażowanie i serce. A może masz wyrzuty sumienia, że za mało rozmawiasz z dzieckiem np. o jego trudności? Jeśli choruje na fenyloketonurię, to od małego wiesz, jakiej diety musi przestrzegać. Jednak, czy masz czas zapytać o to, co przeżywa w szkole w relacjach rówieśnikami, czy ma jakieś pasje, które chciałoby rozwijać? Nowy rok to szansa na postanowienie, że więcej czasu będziecie spędzać na wspólnych posiłkach, spacerach lub rozmowach w gronie najbliższych, gdzie każdy członek rodziny będzie mógł opowiedzieć, co czuje i jak minął mu dzień. Warto zacząćz uwagą rozmawiać o problemach, o planach na wakacje i  priorytetach w rodzinie. Pomyśleć o wspólnych celach dla wszystkich domowników.

#2 Zadbanie o zdrowie i rozwój duchowo-emocjonalny

Pomyśl, kiedy ostatnio byłeś u lekarza w trosce o swoje zdrowie. Zapragnij regularnie mierzyć ciśnienie, wykonywać badania krwi lub chodzić do dentysty. Zastanów się, czy w ramach zadbania o duchowość chciałbyś zbliżyć się do Boga, a w trosce o ciało zacząć ćwiczyć np. biegać. Być może widzisz, że masz problem z kontrolowaniem własnych emocji. Wiesz, że często się stresujesz lub wszczynasz kłótnie w domu. Przeanalizuj, co chciałbyś zmienić w nowym roku w postrzeganiu siebie i ludzi wokół Ciebie.

#3 Pozbycie się zgubnych nawyków

Dla niektórych zgubnym nawykiem jest ciągle odkładanie wszystkiego na później. Jeśli Ty też masz z tym problem, to podejmij wyzwanie i staraj się za długo nie zastanawiać – żyj tu i teraz. Dla palaczy dobrym postanowieniem będzie rzucenie nałogu, dla bałaganiarzy postanowienie, że będą pilnować porządku w domu, na biurku w pracy lub szkole. Takie zmiany rzadko następują z dnia na dzień, a jednak jest to osiągalne, jeśli tylko jest się wytrwałym w swoim postanowieniu.

#4 Znalezienie czasu na relaks i nowe pasje

W dzisiejszym, zaganianym świecie coraz trudniej znaleźć pół godziny na spokojne wypicie herbaty, a co dopiero na rozwój pasji. Przeglądasz kartki w kalendarzu, kiedy umówić się na kawę z przyjaciółką, która być może poszukuje kogoś, z kim np. poszłaby na ściankę wspinaczkową albo zapisała się na zumbę. Czy to nie szaleństwo? Być może z różnych powodów nie masz za wiele czasu dla siebie. Spróbuj jednak przemyśleć, kiedy będziesz cieszył się życiem – w tym roku, a może dopiero w przyszłym? Co prawda ludzie mają różne priorytety, niektórym w zupełności wystarczy życie rodzinne lub nawet sama praca. Sam odpowiedz sobie na pytanie, czy czujesz się kompletnym, spełnionym człowiekiem, w tym życiu, które prowadzisz. Jeśli nie, to znajdź chociaż godzinę lub dwie w tygodniu na relaks.

Realizacja postanowień noworocznych

zmian

Plany na nowy rok bywają ambitne – nowe przyjaźnie, nowa praca, nauka nowych umiejętności…Kończysz listę i stwierdzasz, że cele są ambitne i wykonalne. Często jednak bywa tak, że zbliża się luty albo nawet marzec, a Ty zdajesz sobie sprawę, że kilka dni po Nowym Roku nie było w Tobie takiej chęci i siły, żeby walczyć o swoje marzenia. Jak myślisz, dlaczego? Co zrobić, by skutecznie wdrożyć noworoczne postanowienia?

  1. Zadbaj o to, żeby cele były konkretnie sprecyzowane, osiągalne i mierzalne – np. by w zdrowy sposób zrzucić kilka zbędnych kilogramów, potrzebujesz czasu. Rozpisz sobie, kiedy będziesz ćwiczyć, a także co będziesz jeść i w jakich ilościach. Zastanów się, kiedy będziesz się ważyć.
  2. Staraj się trzymać wyznaczonej ścieżki pomimo upadków. Jeśli w chwili słabości sięgniesz po papierosa, to nie odpuszczaj, tylko unikaj kolejnych okazji.
  3. Poproś kogoś z bliskiego otoczenia o wsparcie. Czasem wystarczy, że powiesz kilku osobom o swoim celu, a zdziwisz się, jak to wpłynie na Twoją wytrwałość w jego realizacji. Niech mąż lub żona przytulą Cię w chwili słabości.
  4. Nie wypisuj zbyt długiej listy postanowień. Lepiej wyznacz sobie jeden albo dwa zadania na okres styczeń-luty. Plany na nowy rok w dziesięciu punktach zadowolą Twoje ambicje, ale ufaj temu, że ciężko będzie Ci, kiedy zaczniesz je wdrażać. Prawdopodobnie szybko się zniechęcisz.

Zastanów się, czy postanowienia noworoczne to jedynie sposób na chwilową poprawę samopoczucia czy raczej przemyślana i zaplanowana strategia do zmiany życia choćby na jednej płaszczyźnie. Wiedz, że dla wypracowania nowych wzorców zachowań i nawyków potrzeba czasu. Pomyśl również o tym, że rok ma dwanaście miesięcy. Być może przełom nastąpi w lipcu lub październiku, kiedy przemyślisz pewne kwestie i odnajdziesz nowe motywacje.

Czytaj także: 5 pomysłów na prezent dla Mamy

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.