Prawidłowe nawyki żywieniowe – jak je kształtować u dziecka, by procentowały do końca życia?

Prawidłowe nawyki żywieniowe – jak je kształtować u dziecka, by procentowały do końca życia?
  • Data publikacji: 21.06.2019
  • 10 min
Katarzyna Tyrluk

Katarzyna Tyrluk

Nawyki to nasze automatyzmy, wewnętrzny ster, który przejmuje dowodzenie poza naszą świadomością. To od rodziców zależy, czy będą one działały na korzyść dziecka, czy wręcz przeciwnie, będą jego obciążeniem. Co należy jeść, jak i kiedy, to część podstawowej socjalizacji człowieka. I choć nawyki można modyfikować, wypracowywać nowe, wygaszać stare, to podstawową matrycą jest to, czego nauczyliśmy się we wczesnym dzieciństwie.  

Dlaczego nagradzanie dziecka jedzeniem jest szkodliwe?

Sposobów okazywania troski czy miłości może być wiele. Niestety przez lata zadomowiły się te, które wiążą się manipulowaniem - dawaniem i odbieraniem - jedzenia. Wyniki badań pokazują jednoznacznie, że w konsekwencji może to spowodować zaburzenia odżywiania w wieku dorosłym. W przypadku osób z PKU ma to tym bardziej ogromne znaczenie dla zdrowia. Chcąc wypracować prawidłowe nawyki żywieniowe u swoich dzieci, musimy pamiętać, aby sprowadzić jedzenie do roli, jaką rzeczywiście pełni. Nie powinno służyć ono do nagradzania albo poprawiania humoru, czyli regulowania emocji.

Dobre nawyki u dziecka podczas posiłków – wyłącz telewizor!

Innym częstym i równie niepokojącym zjawiskiem jest zagłuszanie uczucia głodu i sytości. Dzieje się tak np. przez jedzenie przed ekranem telewizora czy komputera. Kiedy nasza uwaga skupiona jest na tego typu rzeczach, przestajemy kontrolować ilości zjedzonego pożywienia i zauważać wysyłane nam przez organizm sygnały.

Budowanie świadomości u dziecka z PKU – odmienna dieta nie oznacza gorszej

Uczenie nawyków żywieniowych w przypadku osób z PKU jest o tyle trudne, że kluczowym aspektem jest odmienność diety. Dlatego też tak ważne jest, aby u dziecka budować świadomość tego, że ludzie mogą różnić się od siebie preferencjami żywieniowymi, jak i dietą. Dla młodego człowieka taka świadomość może być niezwykle ważna. Nie będzie się ono czuło osamotnione czy wręcz, jak to się czasem zdarza, naznaczone, stygmatyzowane.  

Zobacz także: Fenyloketonuria dziś – czy daje objawy?

W jaki sposób wspólne zakupy z dzieckiem mogą zapobiec niezdrowym nawykom?

Wypracowywanie nawyków żywieniowych zaczyna się w sklepie, bo to tam dokonujemy pierwszego wyboru. Dziecko, które może aktywnie uczestniczyć w takich zakupach, wyrabia w sobie nawyk sięgania po właściwe produkty. To wtedy można mu pokazać jak znaleźć żywność PKU i na co zwrócić uwagę. Dodatkową, ale jakże ważną korzyścią będzie to, że dzieci, które aktywnie uczestniczą w zakupach, zazwyczaj później chętniej zjadają wybrane przez siebie produkty.

Czy warto gotować w kuchni z dzieckiem?

Następnym miejscem nauki jest kuchnia. Jeśli wyganiasz z niej swoje dziecko, nie będzie ono umiało się właściwie odżywiać. Potem gdy będzie starsze, na szkolnej wycieczce czy podczas wyjścia z kolegami, nie będzie miało ani wiedzy, ani nawyku związanego z tym, co może jeść, jaki jest skład posiłków, na co powinno się zwracać uwagę.

Rola rodziców w przestrzeganiu diety przez dziecko z PKU

Jeśli chcesz, by dieta PKU była przez Twoje dziecko przestrzegana, musi ona stać się automatyczna tak jak pisanie czy prowadzenie samochodu. Nie można jej demonizować. Trzeba wytrenować. Pamiętajmy, że ta sama szklanka może być do połowy pusta albo być do połowy pełna. To od rodziców zależy, czy dziecko będzie skupiało się na tym, czego jeść nie może, czy na tym, jakie ma możliwości i jak wiele produktów PKU jest dostępnych. I to chyba najważniejszy nawyk, który powinniśmy wyrobić w dziecku.

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.