Bunt nastolatka z PKU - o co chodzi z tym buntem?

chłopiec i dziewczynka trzymają się za ręce
  • Data publikacji: 15.03.2024
  • 10 min
Anna Drzazgowska

Anna Drzazgowska
Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych na Fenyloketonurię

Bunt nastolatka jest naturalnym elementem dorastania każdego dziecka i oznacza próbę wyrażenia swojej niezależności oraz poszukiwanie własnej tożsamości. Jest to okres pełen zmian emocjonalnych i społecznych, który może być trudny zarówno dla samego nastolatka, jak i dla jego rodziców czy rodzeństwa. Nastolatek
z fenyloketonurią, okres buntu przechodzi tak samo jak zdrowi rówieśnicy, niemniej jednak może to być dla niego trudnym i skomplikowanym doświadczeniem. Dla osoby z PKU ważne jest przestrzeganie specjalnej diety niskobiałkowej, która pomaga zapobiegać poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Dlatego też, dla nastolatka
z fenyloketonurią, bunt może wynikać z uczucia izolacji społecznej związanej z koniecznością pilnowania diety i unikania wielu popularnych potraw. Może on czuć się inny od swoich rówieśników i zrozumienie tego może prowadzić do frustracji. Ponadto, kontrolowanie diety może być trudne, szczególnie w sytuacjach społecznych, takich jak wyjścia do restauracji czy imprezy. Nastolatek może również buntować się przeciwko regularnym wizytom u lekarza, regularnym badaniom krwi i ograniczeniom wynikającym z choroby. Może czuć, że jego życie jest kontrolowane przez PKU i może pragnąć normalności, niezależności i swobody.

 

 

Jak reagować?

Reagować na bunt nastolatka należy przede wszystkim z empatią i zrozumieniem. Ważne jest, aby nie bagatelizować uczuć dziecka i słuchać go uważnie, próbując zrozumieć, co leży u podstaw jego zachowania. Niezależnie od tego, jak trudne mogą być jego zachowania, ważne jest zachowanie spokoju i opanowania oraz unikanie konfrontacji i agresji. Warto podkreślić, iż dla rodzica nie jest to łatwe zadanie.

 

 

Wsparcie odgrywa bardzo ważną rolę!

 

Wspieranie dziecka w okresie buntu wymaga cierpliwości, zrozumienia i zaangażowania. Ważne jest, aby być obecnym i dostępnym dla dziecka, oferując mu wsparcie emocjonalne i pomoc w radzeniu sobie z trudnościami, jakie mogą się pojawić podczas tego burzliwego okresu dorastania. Nasze wsparcie powinno także polegać na budowaniu otwartej i zaufanej relacji z nastolatkiem. Ważne jest, aby pokazać mu, że zawsze może na nas liczyć i że znajdzie zrozumienie ze strony rodziców. Kolejny ważny punkt to komunikacja, która jest kluczowa - warto rozmawiać z dorastającym dzieckiem o jego uczuciach, problemach i obawach, starając się znaleźć wspólne rozwiązania. Dodatkowo, istotne jest również postawienie granic i konsekwentne ich egzekwowanie, jednakże w sposób szanujący godność i autonomię dziecka. Powinniśmy pokazać dziecku, że jego opinia jest ważna, ale jednocześnie istnieją pewne ramy, które należy respektować. Dla rodziców i opiekunów ważne jest zrozumienie i empatia wobec tych uczuć buntu. Wsparcie psychologiczne oraz edukacja na temat choroby mogą pomóc nastolatkowi z fenyloketonurią radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi i akceptować konieczność przestrzegania specjalnej diety. Działania takie mogą również pomóc w budowaniu więzi rodzinnych i zwiększeniu świadomości społecznej na temat tej rzadkiej choroby.

 

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.