PKU w podróży
- Data publikacji: 18.04.2024
- 5 min
Dla wielu osób podróże są ważnym elementem życia. Niezależnie od tego, czy podróżowanie odbywa się samochodem, pociągiem czy samolotem odpowiednie przygotowanie jest kluczem do udanej podróży.
Fenyloketonuria nie jest przeciwwskazaniem i nie musi ograniczać możliwości wyjazdów. Należy tylko ustalić jakim środkiem transportu osoba z PKU będzie się przemieszczać, na jak długo wyjeżdża i gdzie będzie mieszkać.
Podróże krajowe z PKU – samochodem i pociągiem
Jeżeli podróż ma miejsce w obrębie kraju, środkiem transportu jest samochód a miejsce pobytu to pokój z możliwością przygotowania posiłku nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy zabrać ze sobą odpowiednią ilość preparatu, produkty niskobiałkowe i zorientować się, jaka jest możliwość zakupu dozwolonych produktów na miejscu. Jedzenie poza domem w obecnych czasach również nie stanowi problemu. Większość restauracji oferuje dania, które osoba z PKU może spożywać oraz przygotowuje proste dania z powierzonych produktów niskobiałkowych.
Podróż pociągiem na terenie tego samego kraju wymaga zastanowienia się, jak duży bagaż możemy ze sobą zabrać i jaką jego część będą stanowić produkty niskobiałkowe i preparat. Istnieje również możliwość wysłania części niezbędnych rzeczy na adres pobytu. Trzeba tylko pamiętać, aby zorganizować to odpowiednio wcześniej.
Podróże zagraniczne z PKU
Podróże zagraniczne wymagają wcześniejszego przygotowania. Należy pamiętać, że na pokład samolotu można wnieść tylko niewielką ilość odpowiednio opakowanego płynu. Dlatego konieczny jest kontakt z liniami lotniczymi i przedstawienie wymagań osoby z PKU co umożliwi wniesienie odpowiedniej ilości płynu (preparat PKU) oraz specjalnej żywności. W trakcie długich lotów i przesiadek dobrze jest poinformować personel o konieczności przygotowania preparatu w trakcie podróży. Należy pamiętać, że preparat nie może znajdować się tylko w jednej walizce. W razie zgubienia bagażu chory z PKU pozostaje bez możliwości stosowania odpowiedniej diety. Dlatego należy mieć zapas w bagażu podręcznym a pozostałą ilość substytutu białkowego umieścić w kilku walizkach. Dobrze jest pomyśleć o zmianie preparatu na lekki i poręczny, jeśli osoba podróżująca na co dzień stosuje np. PKU cooler (ciężki i duży objętościowo preparat w porównaniu z np. PKU express).
Przed wyruszeniem w podróż zagraniczną należy zorientować się jaką formę wyżywienia oferuje hotel i jaka jest możliwość zakupu dozwolonych produktów w okolicy. Bufet szwedzki, na którym zwykle znajdują się owoce i warzywa daje możliwość skomponowania posiłku z wykorzystaniem przywiezionych ze sobą produktów PKU. Wiele hoteli przygotowuje niskobiałkowe posiłki z powierzonych produktów.
O czym należy pamiętać w podróży?
Wybierając się w długą podróż, należy dokładnie przemyśleć jakie ilości preparatów będą potrzebne, jakie produkty niskobiałkowe trzeba zabrać, co można wysłać do miejsca docelowego, a co będzie można kupić na miejscu. Można też skontaktować się z towarzystwami pacjentów chorych fenyloketonurię w miejscu będącym celem podróży i zapytać o możliwość pomocy z ich strony. Takie rozwiązanie ułatwia organizację wycieczek.
Podróżowanie z małym dzieckiem wymaga szczególnego przygotowania. Zabezpieczenie preparatów i mieszanek mlecznych, słoiczków z odpowiednią żywnością jest niezbędne i wymaga kontaktu z liniami lotniczymi.
Podróżujący, chorzy na fenyloketonurię powinni zorientować się, w jakiej odległości od miejsca pobytu znajduje się lekarz, aby w razie potrzeby mogli skorzystać z pomocy. Muszą zabrać ze sobą zaświadczenia o konieczności wywozu preparatu i o chorobie, w których uwzględniona jest nazwa preparatu oraz ilość potrzebna na czas pobytu, oraz opis leczenia. Wskazane jest również kompleksowe ubezpieczenie na czas podróży.
Osoby wybierające się w podróż na dłuższy okres muszą zabrać ze sobą bibuły i sprzęt do pobierania krwi. Wyjazd nie może zaburzać procesu leczenia.
Nie wahajmy się prosić o pomoc personelu hotelowego, pracowników linii lotniczych czy biura podróży.
Pamiętajmy, że zawsze można skontaktować się ze swoim lekarzem i dietetykiem albo poprosić o kontakt z nimi osoby z personelu medycznego.
Fenyloketonuria nie może przeszkadzać w realizacji marzeń o podróżach. Trzeba tylko znaleźć dla niej stałe miejsce w tych podróżach.