Na czym polega trening uważności i jak go przeprowadzić?

VitaPKU - Na czym polega trening uważności i jak go przeprowadzić?
  • Data publikacji: 04.10.2023
  • 10 min
redakcja vitaflo

redakcja vitaflo

Na czym polega trening uważności i jak go przeprowadzić?

Trening uważności jest bardzo pomocny w radzeniu sobie ze zmartwieniami i trudnymi emocjami. Dzięki niemu zarówno my, jak i nasze dzieci możemy łatwiej poukładać myśli w swojej głowie, co przynosi znaczną ulgę i poprawia samopoczucie. Do największych potencjalnych korzyści należą: ukojenie emocji, nabranie dystansu do zdarzeń w naszym życiu, zwiększenie tolerancji. Zobacz jak wdrożyć tę technikę do swojego życia?

Na czym polega trening uważności?

Trening uważności polega na skoncentrowaniu uwagi na tym, co dzieje się w danym momencie. To oznacza, że przestajesz myśleć o przeszłości lub przyszłości i skupiasz się na tym, co robisz w danej chwili. Ta metoda uczy akceptacji tego, co się dzieje, bez oceniania lub uprzedzeń. Nie staramy się zmieniać naszych myśli i emocji, ale po prostu obserwujemy je bez osądzania i przywiązywania się do nich. To pomaga nam zdobyć lepsze zrozumienie własnego umysłu i psychiki. Jednym z podstawowych elementów treningu jest skupienie uwagi na oddechu. To może być punkt odniesienia, który pomaga nam zakotwiczyć się w teraźniejszości. Trening uważności to praktyka, która wymaga czasu i cierpliwości. Możesz wykonywać ją samodzielnie, korzystając z przewodników lub aplikacji do medytacji, albo uczestniczyć w grupowych sesjach. Może za sobą nieść wiele korzyści zdrowotnych takich jak redukcja stresu, poprawa koncentracji, obniżenie poziomu lęku oraz zwiększenie ogólnego poczucia dobrostanu. Trening uważności jest stosowany w terapiach mindfulness-based stress reduction ( MBSR)i terapii poznawczej opartej na uważności mindfulness-based cognitive therapy (MBCT) , aby pomóc pacjentom radzić sobie z różnymi problemami emocjonalnymi i psychicznymi. Trening uważności nie jest tylko techniką medytacyjną, ale również stylem bycia, który pomaga nam bardziej świadomie i pełniej doświadczać codziennego życia i otaczającego nas świata.

Jak ćwiczyć swoją uważność?

Trening uważności można wykonywać na wiele sposobów. Ćwiczenia, których polecamy spróbować to: Nr 1: Weź do ręki jabłko, uważnie mu się przyjrzyj ze wszystkich stron. Zwróć także uwagę na zapach i fakturę owocu. Ugryź jabłko i skup się na tym co dzieje się w Twoich ustach w trakcie jedzenia. Zwróć uwagę na to co czujesz w trakcie żucia i po zjedzeniu. Ważne, żeby ćwiczenie wykonywać bardzo powoli. Nr 2: Idź pod prysznic lub do wanny i spróbuj poczuć powietrze, i wodę na swojej skórze. Skup się na tym jak reaguje Twoje ciało gdy zmieniasz temperaturę wody i nakładasz kosmetyki. Delektuj się zapachami i dźwiękami, które powstają w trakcie tego procesu. Nr 3: To ćwiczenie jest podobne do poprzedniego, ale możesz je wykonywać podczas gotowania obiadu. Dokładnie oglądaj składniki, których używasz. Poczuj ich fakturę i zapach. Nasłuchuj dźwięków, które powstają podczas wykonywania poszczególnych czynności. Nr 4: Usiądź na krześle lub podłodze. Zamknij oczy i skup się na swoim oddechu. Poczuj jak wdech wypełnia Twoją klatkę piersiową lub żołądek, a następnie podążaj za wydechem. Zaakceptuj myśli, które pojawiają się w trakcie tego procesu, a następnie pozwól im odejść. W treningu uważności bardzo ważna jest regularność ćwiczeń. Jeżeli będziemy systematyczni, to zaobserwujemy poprawę naszego samopoczucia. Podane wyżej ćwiczenia możemy wykonywać także w innych sytuacjach życiowych, możemy też do nich zachęcać dzieci. Jeśli mamy problem z samodzielnym przeprowadzeniem treningu lub nie widzimy u siebie rezultatów, warto zgłosić się do specjalisty, który podpowie nam co możemy zrobić lepiej.


Źródła:

Maciej Muskała, Trening uważności w oddziaływaniach resocjalizacyjnych, Polish Journal of Social Rehabilitation, str. 61-62

https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/uwaznosc-cwiczenia

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.