Próchnica u pacjentów PKU. Jak jej zapobiegać?

Próchnica u pacjentów PKU. Jak jej zapobiegać?
  • Data publikacji: 21.03.2023
  • 10 min
Redakcja VitaFlo

Redakcja VitaFlo

Próchnica u pacjentów PKU. Jak jej zapobiegać?

Fenylaki nie mogą jeść wszystkiego, ich dieta musi cechować się niską zawartością fenyloalaniny. Oznacza to, że produkty o dużej zawartości białka nie będą się nadawać dla osób z PKU. Większość żywności dopuszczalnej w diecie ubogofenyloalaninowej bazuje przede wszystkim na tłuszczach, a także cukrach, które spożywane w zbyt dużej ilości mogą powodować próchnicę. To uciążliwa dolegliwość, która powoduje ubytki w zębach. Na szczęście jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zadbać o stan uzębienia fenylaków.

Jakie produkty w diecie PKU mogą powodować próchnicę?

Próchnica powstaje między innymi przez spożywanie zbyt dużych ilości cukru. Niestety wykluczenie tego składnika z diety PKU jest niemożliwe. Wśród produktów dozwolonych w diecie ubogofenyloalaninowej największe ilości cukrów prostych zawierają owoce. Chociaż są bardzo potrzebne i zdrowe, to nie powinniśmy przesadzać z ich spożyciem.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczyć cukier do 10% ogółu energii. Przy średnim zapotrzebowaniu kalorycznym dla osoby dorosłej, na poziomie 2000 kcal, będzie to około 200 kcal, czyli 10-12 łyżeczek białego cukru. Dla przykładu banan zawiera 12 gramów sacharozy, czyli tyle samo, co 1 łyżka cukru.

Osoby z PKU mogą zbyt często sięgać po skutki ze względu na brak pomysłów na słabe. Warto więc, aby alternatywy, które stanowią mniejsze ilości cukrów (zwłaszcza użyte na podstawie, że fenylaki nie mogą zawierać owoców bez ograniczeń). Naturalnym dodatkiem się tutaj są warzywa, są kolorowe i zdrowe, a do tego możemy przyrządzić na wiele sposobów. Nasze zalecenia dotyczące przekąsek, biorąc pod uwagę leki PKU, to na przykład:

  • Chipsy z dyni
  • Marynowane pomidorki koktajlowe
  • przystawki
  • Kebab z kalafiorem
  • Sałatka ziemniaczana ze szparagami

Te suplementy są potrzebne w przygotowaniu, nie zawierają dużo cukru i można po nie stosować w diecie PKU.

Jak dbać o zęby, aby wchodzić w skład próchnicy?

indywidualnie wpływający na zdrowie zębów jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Zanotowano o kilku elementach:

  • Nitkowanie zębów

treść powyżej 12 r.ż. zaleca się nitkowanie zębów przez cały dzień, przed myciem. Dzięki tej czynności można skutecznie oczyścić przestrzenie między zębami.

  • Używanie do płukania jamy ustnej

Płukanki stosowane zmiękczyć zalegającą płytkę nazębną, dzięki czemu możemy ją później łatwo usunąć szczoteczką.

  • Następnie mycie zębów

Uważa się, że jest to banalne i obuwie, które nie powinno używać zwykłego szczotkowania. Warto poświęcić tej czynności dużo czasu i uwagi, nie należy wykonywać jej chaotycznie, w pośpiechu. Jednorazowe mycie zębów trwa 2 minuty, jeśli stosujesz szczoteczkę do leczenia i 3 minuty lub dłużej, gdy używasz szczoteczki manualnej. 

Zęby przypuszczać myć od razu po posiłku, zanim pH w jamie następnego dnia. Ważna jest także technika - szczoteczkę należy ustawić pod lekkim kątem, około 45 stopni, a następnie wykonać czynność wymiatającą od dziąsła do korony zęba. Nie należy naciskać szczoteczki zbyt mocno. 

Podczas szczotkowania pamiętajmy również o wybieraniu głębi osadzonych w jamie mechanicznym. Jeśli nie mamy pewności, czy zęby są umyte dokładnie, warto sprawdzić, czy preparatów wybarwiających, które wykazują niedociągnięcie.

  • Regularne wizyty u stomatologii

Stomatolodzy wykryją u nas pierwsze oznaki próchnicy, dzięki czemu mogliby szybko zareagować i pomóc w postępach niszczeń. Ponadto raz w roku wezwano do dentysty na tzw. , która polega na oczyszczeniu kanału słuchowego z możliwością umieszczenia na urządzeniu nazębnym.

Dobra higiena systemu operacyjnego nas od wielu składników może. zastosować na leczeniu, że w leczeniu chorób łatwiej jest im zapobiegać niż je leczyć. Dobre wyniki z procentują w przyszłości.

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.