Co oznacza zdrowy styl życia w fenyloketonurii?

zdrowy styl życia w fenyloketonurii
  • Data publikacji: 21.06.2019
  • 10 min
Katarzyna Tyrluk

Katarzyna Tyrluk

Każdy z nas chce wykorzystać w pełni swój potencjał. Czy będziemy mogli to osiągnąć zależy od tego, ile siły ma nasz organizm, czyli w dużej mierze od naszego stylu życia. Składają się na niego nasze nawyki, zachowania, to co lubimy i to, co robimy. Kształtujemy go już od wczesnego dzieciństwa, ale zmieniać możemy przez całe życie.

Żywienie w fenyloketonurii

Głównym czynnikiem zdrowego stylu życia jest oczywiście dieta. W przypadku PKU jest ona nie tylko kluczowa ze względu na dostarczanie organizmowi odpowiednich odżywczych składników.

Badania dowodzą, że możliwości w różnych procesach poznawczych takich jak np. przetwarzanie i planowanie oraz wydolność fizyczna, zależą od poziomu fenyloalaniny u osób dorosłych. Podwyższone poziomy oddziałują również na nasze samopoczucie emocjonalne. Nie ma więc wątpliwości, że dieta jest podstawą zdrowego stylu życia, ale nie tylko ona.

Więcej na temat diety przy fenyloketonurii przeczytasz tutaj.

Znaczenie aktywności fizycznej w leczeniu fenyloketonurii

Drugim równie ważnym czynnikiem jest aktywność fizyczna i to niekoniecznie w postaci intensywnych treningów. Wprowadzenie nawet drobnych nawyków, takich jak np. rezygnacja z windy na rzecz chodzenia po schodach, może spowodować szybkie zauważalne zmiany w naszym życiu. Aktywność poprawia pracę narządów, takich jak serce czy mózg, wprowadza nas w dobry nastrój, poprawia samopoczucie, zmniejsza ilość dolegliwości somatycznych.

Jest ona niezbędna do prawidłowego działania procesów zachodzących w naszym organizmie. Bez niej nie ma mowy o zdrowym stylu życia. Niezwykle ważne jest jednak, abyśmy wybrali taką, która nie spowoduje w nas szybkiego zniechęcenia i dodatkowego przeciążenia. Tylko wtedy aktywność fizyczna na dobre zagości w naszym codziennym życiu.

Zdrowy styl życia to też regeneracja naszego organizmu, którego absolutną podstawą jest zdrowy, dobry sen. Jego wystarczająca ilość i jakość. Potrzebujemy średnio od 6 do 8 godzin snu na dobę. Nie bez znaczenia jest też oczywiście przygotowanie sypialni, czyli zadbanie o odpowiednią komfortową dla nas temperaturę oraz przewietrzenie. W takich warunkach nasz mózg będzie mógł dobrze wypocząć.

Czytaj także: Ograniczenia przy fenyloketonurii - czy mogę żyć normalnie?

Jak utrwalić zdrowe nawyki?

Korzyści z wprowadzenia zdrowych zmian do naszego stylu życia jest wiele. Niestety równie dużo może być z tym trudności. Jest jednak sposób, żeby sobie z nimi skutecznie poradzić. Jest nim przygotowany wcześniej, realny plan. To przy jego pomocy wprowadzenie i utrwalenie nowych nawyków może odbyć się bez dodatkowego wysiłku.

Jeśli pod ręką mamy odpowiednie produkty, wcześniej zaplanowane i kupione, łatwiej będzie nam utrzymać dietę, bo będzie ona na wyciągnięcie ręki. Bez dodatkowego zastanawiania sięgniesz po te zdrowe wybory. To samo dotyczy aktywności fizycznej. Jeśli już stwierdzisz, że chcesz chodzić na siłownię, zadbaj o to, aby ubrania i torba treningowa zawsze były przygotowane dzień wcześniej. Wtedy łatwiej będzie zmotywować się do wyjścia. 

Niezależnie od zmiany, którą chcemy wprowadzić, zawsze, kiedy będzie za mało czasu i brak planu, sięgniemy do starych znanych nam, i przez lata utrwalanych, nawyków. Planowanie pomoże nam przejąć kontrolę i pomyślnie wprowadzić zmiany w codziennym życiu.

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.