Co zrobić, gdy popełniło się błąd w diecie PKU?

Co zrobić, gdy popełniło się błąd w diecie PKU?
  • Data publikacji: 07.01.2019
  • 15 min
 Redakcja VitaFlo

Redakcja VitaFlo

Dieta PKU jest bezkompromisowa. Jeżeli popełniliśmy błąd dietetyczny, należy porządnie zastanowić się, dlaczego doszło do takiej sytuacji. Czy ustępstwo od diety PKU było spowodowane głodem? Czy może był to incydent? Przeanalizuj swoje menu i zastanów się, jak często zdarzają się odstępstwa od diety? W diecie PKU nie ma miejsca na kompromisy.

Odstępstwo od diety PKU – jak się zachować?

Pewnym jest, że każdego dnia należy przyjąć swoją porcję preparatu PKU. W innych posiłkach w ciągu dnia należy zdecydowanie ograniczyć dostarczanie fenyloalaniny.

W jaki sposób obniżyć poziom fenyloalaniny po złamaniu diety PKU?

Każdy pacjent ma swój własny sposób obniżania wysokich poziomów fenyloalaniny, taki jak np.: dieta kisielowa, ogórkowa czy arbuzowa. Warto znać swoją dobową tolerancję fenyloalaniny. Wówczas, kiedy wiadomo jaką nadmierną dawkę fenyloalaniny właśnie spożyto, można skalkulować poziom restrykcji, jakie należy wprowadzić.

Przeczytaj też: Produkty niskobiałkowe w diecie - jak skomponować z nich jadłospis?

Kluczową zasadą jest to, aby spożywać preparat oraz produkty niskobiałkowe o jak najmniejszej zawartości fenyloalaniny. Głodówka, czyli spożywanie wyłącznie preparatu oraz picie jedynie wody, to bardzo zły pomysł. To kompletnie niefizjologiczny sposób, który może spowodować szkodliwe następstwa dla organizmu.

Przeanalizuj menu i przygotuj zestaw potraw dozwolonych w diecie PKU

Jeśli odstępstwo od diety było spowodowane uczuciem głodu, to należy zastanowić się nad całościowym jadłospisem i zasięgnąć opinii dietetyka w poradni chorób metabolicznych.

W przypadku, kiedy dieta PKU została złamana podczas wyjścia ze znajomymi do restauracji, warto przygotować sobie zestaw potraw, które bezpiecznie jest zamawiać w miejscach publicznych. Warto wybrać knajpę, w której menu nie ogranicza się do potraw mięsnych.

Co zamawiać w restauracji, aby uniknąć potknięć w diecie PKU?

Będąc na diecie PKU ze spokojnym sumieniem możesz zamawiać w restauracjach zupy na wywarze warzywnym. Bezpieczne będą wszelkie zapiekanki warzywne (bez dodatku produktów mącznych), w kontrolowanej ilości również ziemniaczane.

Pomysłem na obiad przy diecie PKU mogą być też ryż lub makaron niskobiałkowy z pysznymi sosami i warzywami. Jeśli zamierzasz skusić się na pizzę – wybierz restaurację, w której przygotowywana jest ona z mąki niskobiałkowej. Dobrym wyborem na lunch będzie sałatka ze świeżych warzyw.

Deser zgodny z dietą PKU?

W ramach diety PKU na deser możesz zamawiać wszelkie sałatki owocowe, kisiele, musy, kompoty. Dobrym pomysłem będzie też szklanka świeżo wyciskanego soku owocowego.

Przestrzeganie diety PKU powinno stać się nawykiem. Jeśli na co dzień nie przestrzegamy diety, a zależy nam jedynie na tym, aby dobrze wypadać na wizytach w poradni – takie postępowanie jest pozbawione sensu. To oszukiwanie samego siebie.

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.