Jak zaplanować czas z rodziną zimą? 6 pomysłów

Jak zaplanować czas z rodziną zimą? 6 pomysłów
  • Data publikacji: 03.02.2021
  • 10 min
Iwona Werema

Iwona Werema

Ferie, długie zimowe wieczory przy jednoczesnej pandemii, która uniemożliwia aktywne spędzanie czasu poza domem. Być może zastanawiasz się, co można robić w domu z dziećmi podczas weekendu w takich trudnych warunkach. Oto kilka pomysłów na kreatywną zabawę.

Wycinanki

Nauka wycinania równych kształtów i zwierzątek może naprawdę doprowadzić do wypracowania precyzji i skupienia u dziecka. Kup maluchowi kilkanaście szablonów, a następnie pozwól mu na wesołą zabawę razem z rodzeństwem albo usiądź z nim i spędź miło czas z dzieckiem. Z pewnością zacieśni to Waszą relację i pomoże Ci się odstresować po ciężkim dniu pracy. Przy okazji możesz zaprosić męża i sąsiadów, by lepiej się poznać.

Szydełkowanie i robienie swetrów zimowych na drutach

Szydełkowanie i nauka robienia na drutach to kolejny pomysł na rozwój manualnych umiejętności u dziecka. Być może nie jest to z zbyt popularne hobby, ale w ostatnim czasie coraz więcej kobiet siada w domowym zaciszu i próbuje nabywać nowych umiejętności. Jeśli Twoje dziecko jest zamknięte w sobie albo chcesz mu pokazać, że dzieciństwo z fenyloketonurią jest pełnowartościowe i może być pełne miłych wspomnień, to usiądź z nim i zacznij szydełkować i robić na drutach.

Czytanie książek

czytanie książek

Zimowe wieczory to doskonały czas na nadrobienie zaległości w lekturach szkolnych lub zakup nowych książek z interesującej dziedziny. Czytanie rozwija empatię i wyobraźnię u dzieci, a także jest wartościową form spędzania wolnego czasu. Dzieci ćwiczą ortografię, interpunkcję i styl, a także nabywają nowego słownictwa. Dla rodziców może to być czas wytchnienia i względnej ciszy w domu.

Nauka angielskiego

Być może warto, żeby Twoja pociecha zaczęła uczyć się angielskiego. Wartościowym sposobem na naukę będą książki, fiszki czy gry planszowe. Możesz również zaproponować dziecku, że porozmawiasz z nim po angielsku lub poucz się z nim angielskiego on-line.

Nauka gry na instrumencie

Wartościową rozrywką, w której może rozwijać się Twoje dziecko, jest nauka gry na skrzypcach, flecie poprzecznym, gitarze, klarnecie czy perkusji. Zakup takiego instrumentu może być kosztownym, ale owocnym wydatkiem, które przerodzi się w wieloletnią pasję.

Warcaby i szachy

Warcaby i szachy to kolejny pomysł na wspólną, rodzinną integrację. Podczas zabawy dzieci uczą się myśleć strategicznie i logicznie. W dziecku rozwija się także umiejętność skupienia uwagi, analizy i zdrowej konkurencji.

Co prawda popołudnia, wieczory i weekendy spędzone w domu nie zawsze napawają optymizmem, jednak warto spędzić je miło na rozmowach i zabawie z dziećmi.

Czytaj także: Co powinien umieć trzylatek?

 

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.