Jak wprowadzić produkty stałe do diety dziecka z PKU?

Jak wprowadzić produkty stałe do diety dziecka z PKU?
  • Data publikacji: 21.12.2018
  • 10 min
 Redakcja VitaFlo

Redakcja VitaFlo

Dieta maluszka z PKU, tak jak dieta każdego niemowlaka, wymaga urozmaicania i rozszerzania metodą małych kroków. Podstawą diety dziecka z fenyloketonurią do 4. miesiąca życia jest preparat bez fenyloalaniny oraz mleko matki lub mieszanka mlekozastępcza.

Informacje o wprowadzaniu produktów stałych do diety dziecka z PKU rodzice powinni otrzymywać na bieżąco od lekarza podczas wizyt kontrolnych. Opiekunowie dziecka chorego na fenyloketonurię nigdy nie powinni samodzielnie wprowadzać nowych produktów do jego diety.

Wprowadzanie nowych produktów do diety maluszka z PKU powinno być zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza. Monitorowanie skuteczności diety niskofenyloalaninowej odbywa się w oparciu o badania stężenia fenyloalaniny we krwi. Maluszek z fenyloketonurią powinien często robić badania krwi oraz odwiedzać lekarza specjalistę i dietetyka w celu kontrolowania stężenia fenyloalaniny.

Wprowadzanie produktów stałych do diety maluszka z PKU w 4 krokach:

Krok pierwszy

Kiedy dziecko nie potrafi jeszcze gryźć, ale może przesuwać pokarm w buzi, przygotuj bardzo gładkie puree, przypominające w konsystencji śmietanę. Jeśli to konieczne, dodaj odrobinę przegotowanej wody, aby uzyskać pożądaną konsystencję.

Zacznij od pojedynczych, neutralnych warzyw, a dopiero potem przejdź do słodszych owoców. Jeśli zamierzasz podać dziecku mus owocowy czy przecier, uważnie czytaj etykiety produktów – upewnij się czy nie zawierają aspartamu.

Krok drugi

Następnym krokiem we wprowadzaniu nowych produktów do diety maluszka z PKU jest zmielona żywność z drobnymi grudkami. Część posiłku zmiksuj na gładko, a część rozdrobnij widelcem i wymieszaj, aby uzyskać niejednorodną masę.

Grudkowata konsystencja jedzenia ułatwi maluszkowi naukę, jak rozdrabniać pokarmy przed połykaniem, rozgniatając je na podniebieniu. Możesz też zacząć podawać dziecku do trzymania w rączce miękkie warzywa i owoce.

Przeczytaj też: https://www.vitapku.pl/zdrowie-i-zywienie/jak-wprowadzic-produkty-stale-do-diety-dziecka-z-pku

Krok trzeci

Okres niemowlęcy to także czas nauki prawidłowych nawyków żywieniowych, m.in. samodzielnego jedzenia czy spożywania pokarmów stałych.

Teraz możesz wprowadzać do diety maluszka pokarmy w większych kawałkach i zacząć podawać twardsze kawałki warzyw pokrojonych w słupki. W ten sposób zachęcisz maluszka do samodzielnego jedzenia.

Krok czwarty

Kontynuuj wprowadzanie do diety różnorodnych produktów i stopniowo podawaj maluszkowi te same potrawy co reszcie rodziny, ale pamiętając o zasadach diety PKU. Powinieneś zachęcać dziecko, aby samodzielnie próbowało jeść i oferować mu jak największą różnorodność smacznych, zdrowych potraw

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.