Dieta dziecka z fenyloketonurią. Jak przygotować dziecko do roku szkolnego?

dieta dziecka z pku
  • Data publikacji: 07.01.2019
  • 10 min
Redakcja VitaFlo

Redakcja VitaFlo

W pierwszych miesiącach życia dziecka stosowanie diety wydaje się być proste – zalecane jest podawanie specjalnej mieszanki oraz mleka matki. Kiedy dziecko dorasta i idzie do szkoły dieta zaczyna być bardziej wymagająca i przysparza sporo problemów, gdyż fenyloalanina występuje w zdecydowanej większości produktów spożywczych.

Dziecko powinno nauczyć się życia z fenyloketonurią tak samo, jak opanowuje sztukę pisania i czytania: małymi krokami. Ważne jest, aby wyjaśnić maluchowi świat PKU i nauczyć go, jak radzić sobie z dietą PKU w szkole czy przedszkolu.

Dieta dziecka z fenyloketonurią – zagrajcie i wygrajcie zdrowie

Edukacja jest kluczowym elementem. Dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym lub przedszkolnym idealną formą nauki będzie zabawa w grę w stylu memory. Możecie też wspólnie bawić się w grę ,,ciepło-zimno’’ wyszukując wspólnie w domu produkty dozwolone w diecie PKU. Pluszowe zabawki w kształcie warzyw i owoców zalecanych w diecie dziecka pomogą maluchowi zaprzyjaźnić się i na dobre polubić konkretny, dobry dla jego zdrowia produkt.

Dobrym pomysłem jest przygotowanie rysunkowych wersji produktów dozwolonych bez ograniczeń, dozwolonych w pewnych ilościach oraz zabronionych i zabawa w dopasowywanie do nich tradycyjnych kolorów sygnalizacji świetlnej: zielonego, żółtego i czerwonego.

Aby maluch lepiej zapamiętał produkty można przygotować również kolorowanki o tematyce produktów z diety PKU. Nie zapominajmy o nagrodach i pochwałach dziecka za dobrze wykonane zadania.

Dieta dziecka z fenyloketonurią – jak wyjaśnić wielkie zasady maluchowi?

Małemu dziecku można tłumaczyć, że jego brzuszek i głowa bardzo nie lubią zabronionych produktów i będą potem chorować. Starszakowi wyjaśniajmy, że jego mózg uszkodzi się, gdy zje niedozwolone jedzenie.

Warto wytłumaczyć, że różne dzieci mogą mieć różne choroby i muszą jeść nieco inne jedzenie, aby wyzdrowieć. Jeśli mamy znajomego cukrzyka, osobę z celiakią lub alergika, zorganizujmy im wspólne spotkanie i porozmawiajmy o ich dietach. Sprawmy, aby dziecko nie czuło się odizolowane.

Jak nauczyć dziecko zasad diety PKU?

Dieta dziecka z fenyloketonurią jest wyjątkowo ważna. Wyjaśnienie maluchowi zasad odżywiania i zachęcenie do ich przestrzegania jest kluczową rolą rodzica. Przed wizytą w szkole należy wyjaśnić dziecku, że ma ono specjalne i wyjątkowe jedzenie tylko dla siebie i nie może podjadać jedzenia od innych dzieci.

Jeśli przygotowujemy posiłki do przedszkola lub przygotowujemy kanapki do szkoły, niech będą one atrakcyjne: kolorowe, smaczne, ładnie zapakowane. Tak, by dziecko nie odczuwało wstydu i jadło swoje śniadanie z apetytem. Oczywiście, dieta dziecka z PKU powinna być urozmaicona, ale i smaczna.

Do przygotowania posiłku do szkoły dla malucha można, od czasu do czasu, dodać produkty tj.: miód, dżem czy konfitury własnej roboty, lizaki lub cukierki owocowe, które są dozwolonymi w diecie PKU smakołykami.

Współpraca z personelem i wychowawcami

Warto pamiętać, jak ważna przy diecie dziecka z PKU jest współpraca z personelem przedszkola czy szkoły. Mądry i odpowiedzialny nauczyciel powinien być wsparciem dla ucznia o specjalnych potrzebach żywieniowych.

Dobrym pomysłem jest rozmowa z konkretnym, zaufanym nauczycielem, do którego dziecko będzie mogło się zwrócić w razie kryzysowej sytuacji pod nieobecność rodziców.

Przeczytaj też: PRODUKTY NISKOBIAŁKOWE W DIECIE - JAK SKOMPONOWAĆ Z NICH JADŁOSPIS? 

Kontrola poziomu fenyloalaniny

Być może początkowo trzeba będzie częściej sprawdzać poziomy fenyloalaniny we krwi, by sprawdzić wpływ jedzenia poza domem na stan zdrowia dziecka. Warto dowiadywać się, czy dziecko zjadło całe porcje i czy spożyło dawkę preparatu PKU podczas pobytu w przedszkolu czy szkole (jeśli ją otrzymało).

Jeśli dziecko przestrzega diety PKU i ma prawidłowe poziomy fenyloalaniny, jego koncentracja i samopoczucie będą sprzyjały zapamiętywaniu kolejnych zaleceń żywieniowych. Maluch, którego dieta nie jest zgodna z poradami lekarza, będzie miał zdecydowanie obniżoną samokontrolę. Zachowanie dziecka to kolejny indykator, dzięki któremu możemy obserwować skuteczność diety.

CMA

Artykuł był pomocny?
Podziel się nim z innymi!

BądźMY w kontakcie!

jeśli masz pytania lub wątpliwości - napisz do nas.